Seminarski i Diplomski Rad

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Porezi". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 

Sadržaj

I UVOD

Predmet obrade u ovom radu je porez, vrste poreza i porez na dobit preduzeća u Srbiji kao glavni deo rada, akcenat sam stavio na zakon o porezu na dobit preduzeća u Srbiji.

Poreski obveznik poreza na dobit pravnih lica (u daljem tekstu: poreski obveznik) je privredno društvo, odnosno preduzeće organizovano u jednom od sledećih oblika:

1) akcionarsko društvo;

2) društvo sa ograničenom odgovornošću;

3) ortačko društvo;

4) komanditno društvo;

5) društveno preduzeće;

6) javno preduzeće ;

7) druga pravna forma društva, odnosno preduzeća u skladu sa posebnim propisima.

Porezi predstavljaju osnovni oblik formiranja javnih prihoda, pokrića budžetskih rashoda i zadovoljavanja javnih potreba. Sadržaj poreza se menjao uporedo sa promenama političkih, društveno-ekonomskih i drugih odnosa.Oni su direktan refleks svih tih odnosa, odnosno sistema.

Navešću samo neke poznatije definicije poreza:

˝Porezima smatramo davanje novca, ili drugih materijalnih davanja, državi ili drugim javnopravnim telima u cilju zadovoljavanja javnih potreba od strane javne vlasti, koja se ubiru na osnovu jednostrano utvrđenog načina i jednostrano utvrđenim iznosima prema nekom opštem merilu.˝

Još jedna od poznatijih definicija poreza je i ta da su porezi davanja u novcu ako je država ubira od pojedinaca na osnovu svoje vlasti , naravno, bez direktne protivunaknade a sve to sa ciljem pokrića javnih tereta.

1.VRSTE POREZA

Porez na dodatu vrednost,

Porez na imovinu,

Porez na dobit preduzeća,

Porez na zarade (platni spisak),

Porez na poklon,

Porez na dohodak fizičkih lica,

Porez na dobra i usluge. Itd.

PDV je opšti porez na potrošnju koji se obračunava i plaća na isporuku dobara i pružanje usluga, u svim fazama proizvodnje i prometa dobara i usluga, kao i na uvoz dobara. Porez na dodatu vrednost je porez na potrošnju kojim se zamenjuje postojeći porez na promet proizvoda i usluga. U svakoj fazi proizvodno-prometnog ciklusa obračunava se i plaća porez na onaj deo vrednosti koji je dodat u toj fazi.

Prihod od PDV pripada budžetu Republike.

Stope PDV-a u našoj zemlji su posebna 8% i opšta 18% .

Porezima na imovinu, u smislu zakona, smatraju se: porez na imovinu; porez na nasleđe i poklon; porez na prenos apsolutnih prava.

2.PORESKI OBVEZNIK

2.1.Vrste poreskih obveznika

Poreski obveznik poreza na dobit pravnih lica (u daljem tekstu: poreski obveznik) je privredno društvo, odnosno preduzeće organizovano u jednom od sledećih oblika:

1) akcionarsko društvo;

2) društvo sa ograničenom odgovornošću;

3) ortačko društvo;

4) komanditno društvo;

5) društveno preduzeće

1Beslać S. Milan.: Fiskalna ekonomija, Visoka škola za poslovnu ekonomiju i preduzetništvo,Beograd 2010. str.81

...

 

-------------------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------

    www.maturski.org

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

[email protected]

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!